Jelasity Radován bankár, az Erste Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója, a Magyar Bankszövetség elnöke folytatta a Vándorgyűlés plenárisainak sorát. A szakmai előadás során az Európai Unió utóbbi húsz évét mutatta be, érintve a gazdasági aktivitás, a munkaerő költségek, az alapkamatok alakulását.
Milyen mértékben járult hozzá a különböző országok gazdasági növekedéséhez az európai uniós tagság? Romániának és Lengyelországnak sikerült jelentős mértékben felzárkóznia; ami a növekedésüket illeti, jelentős részben az európai uniós pénz volt az, ami segítséget nyújtott. Lengyelországban ennek köszönhetően 40%-kal nagyobb a GDP, Magyarországon és Csehországban ez 19%-os növekedést hozott.
Milyen mértékben változtak a bérek? 2008-as számokat alapul véve Románia nyerő, nagy mértékben nőttek a bérek, de Magyarországon is megduplázódtak. Ami a munkaerőköltségeket illeti, az európai uniós átlag alatt vannak, de növekedés volt mégis észlelhető: Magyarországon ebben az évben 10%-ot nőttek, jövőre is várható 6%-os növekedés. Továbbra is igyekeznek a 2022-23-as infláció miatti lemaradásokat pótolni – mondta el az előadó.

A bankszektort érintve elmondta, a válságok korát éljük, ami a gazdaságainkat sem kímélte; a koronavírus, az energiaválság, az inflációs sokkok mind negatívumokat idéztek elő. Az infláció is láthatóan emelkedett, ez főként az energia és élelmiszerárak növekedésében mutatkozott meg, ami visszafogta a vásárlóerőt. A lassú helyreállás elindult – biztosított az előadó. Kelet és Közép Európa adottsága és fejlődése lehetővé teszi, hogy potenciálisan Európa motorjává váljon. A gazdasági teljesítmény javul, csökkenő infláció és kamatkörnyezet észlelhető. Egyre nagyobb a digitális nyitottság és a beruházások magas aránya is. Hozzátette, az infláció várhatóan tovább mérséklődik a régióban, ami hatással lesz az alapkamatok további csökkenésére is. Ami a gazdasági növekedést illeti, 2025-re várakozásaink alapján a CEE országok gazdaságai újra növekedési pályára lépnek. Élen járunk ugyanakkor a digitális bankolás elfogadásában is, ami a neo-bankok térnyerését eredményezi.
Európa világszinten is az innováció éllovasa, de a versenyképesség függ a digitális szolgáltatások fejlődésétől, az új technológiák bevezetésétől és térnyerésétől.