A mesterséges intelligenciát az élet több területén használjuk. A negyedik szekció beszélgetésén ennek hatásait vizsgálták a kis- és középvállalkozások működésében. A beszélgetés résztvevői dr. Csíki Ottó közgazdász, adat és pénzügyi elemző; Darmó Magdolna Senior vezetői tanácsadó, a CONSILIUM Humán Erőforrás Kft. szakmai igazgatója; Láng Máté szoftvermérnök, startup technológiai szakember és Sulok Gábor vállalati építész, a BDAT Solutions Kft. Ügyvezetője voltak. Moderált dr. Frigy Szabolcs-István egyetemi oktató, iskolai tanácsadó.
Miért megosztóak a vélemények a mesterséges intelligenciát tekintve? Sokan a fekete mágiával azonosítják, ám a lényeg csak az lenne, hogy megértsük a működését. Láng Máté szerint az a cégvezető, aki elhatárolja magát előle, cégét a koporsóba viszi. Használata ma már szinte kötelezővé vált, specifikus problémákra specifikus megoldásként szolgálhat.
Sulok Gábor szerint az AI-al csak az a probléma, hogy rosszul van elénk tárva, előítélettel tekintünk rá, ehhez pedig nagyban hozzájárul a Hollywood alkotta kép, amely felnagyítja és problémaként állítja be. Darmó Magdolna kifejtette, ez is olyan, mint az összes többi technológia. A probléma ott kezdődik, hogy mindent fejleszteni akarunk, kivéve magunkat. Erre is nagy szükség lenne! – hangsúlyozta. Csíki Ottó hozzátette, az AI számos olyan dolgot vesz észre, amit maga az ember nem, így használata szerinte is fejlődéseket idéz elő, ha fenntartásokkal, megfelelően működtetjük. Elmondta, az autóiparban 2016-tól már jelen van, 2021-től az önvezető autóknak köszönhetően pedig egyre erőteljesebben mutatkozik.
MI a vállalkozások működésében
A nagyobb feldolgozású vállalkozásokba mindenképpen integrálni kell a mesterséges intelligencia adta lehetőségeket, akár komplexebb módon, üzleti folyamatokhoz illeszkedő technológiák által is. A kis- és középvállalatoknál inkább csak a fejlesztésre kell vele fókuszálni, struktúrákat, ismétlődő feladatokat kialakítani, amelyek a működést gyorsíthatják fel. Azok a cégek, akik a digitalizációt sem ugrották meg, természetesen nem lesznek képesek átugrani annak érettségi szintjeit sem. Darmó Magdolna meglátásai szerint a cégvezetők szeretik a MI-t használni, de rendben van-e minden a céges folyamatokban? Szerinte több figyelmet kellene arra fektetni, hogy ne csak a technológiát, az azzal foglalkozókat is fejlesszék. Felhívta a figyelmet, előbb meg kell vizsgálni, hogy a cég alkalmas-e annak használatára, ha igen, milyen tekintetben. Mindenfajta fejlesztést be lehet vezetni, de ésszel és stratégia mentén. „Nézzük meg, hogy milyen feladatok nem igényelnek kreativitást, emberi logikát, és kimondottan statisztikai jellegű, a munkát megrövidítő feladatokra osszuk be. Azt a fajta kreatív gondolkodást és problémamegoldást, amit az évek adnak az embernek, úgysem tudja átvenni.”
Ahhoz, hogy az eredmények megfelelőek legyenek, elsősorban a bemeneti adatok kell helyesek legyenek, amelyeket mi, emberek határozunk meg – értett egyet Csíki Ottó. A MI ugyanis azokat az adatokat dolgozza fel, amelyeket tőlünk kap. Tehát ahhoz, hogy megbízzunk az eredményeiben, elsősorban magunkban kell bíznunk!
Hogyan kezdjünk neki?
Láng Máté tapasztalatai alapján elmondta, elsősorban azt kell felmérni, hogy milyen szinten áll a cég, utána azt, hogy hova szeretne eljutni. Ha van vízió, el lehet kezdeni a maturizációs folyamatot, ahhoz azonban hosszú út vezet. „Legyen stratégia!” – értett egyet Sulok Gábor. Hozzátette, bár a stratégia kialakításához hosszú út vezet, de az adatok vizsgálata, minőségének meghatározása indíthat csak el ezen az úton. Darmó Magdolna egyetértve kiegészítette, MI stratégia természetesen csak ott létezhet, ahol előbb létezik céges stratégia is. „Mérjük fel, hogy egyáltalán van-e létjogosultsága az AI-nak, hasznos-e a cégünkben, ha igen, hol.” Csíki Ottó kifejtette, a kezdő lépésekhez nem is szükséges MI: elsősorban kezdjük el mérni és elemezni azt, amit csinálunk, mivel nagyon sokszor előfordul, hogy konkrétan nem is tudunk arról, amit csinálunk, csupán a feladatot végezzük el.
Milyen hatással lesz a munkavállalóra: megoldási lehetőségek
Darmó Magdolna szerint a cégvezetés dönti el, hogy mennyire veszi komolyan. Az alkalmazottak lojalitásán, szakmai tudásán nagyon sok múlik, ugyanis ezek teszik elsősorban naggyá a céget, ezeket pedig nem veheti el a MI sem. Ehhez azonban lojálissá és szakmailag megfelelővé kell tenni az alkalmazottat, motiválni kell őket. A motiváció megteremtéséhez pedig ismerni kell az embert! A MI is csak akkor lesz jó, ha az eljárásrendszerben megvan a helye.