Új trendek és kihívások a társaságirányításban

A fenntarthatóság és ellenállóképesség nélkül a jövő gazdasága nem elképzelhető – hangsúlyozta dr. Korencsi Attila jogász, egyetemi oktató, a Magyar Nemzeti Bank compliance főosztályvezetője, az OECD Corporate Governance Committee tagja a Vándorgyűlésen tartott előadásán.

 

Románia csatlakozása az OECD-hez most zárul (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet), most kezdődik az a fázis, amikor a társaságirányítási elveknek a jogszabályi szintű megfogalmazásán túl a gyakorlati életben való megvalósítása és értékelése zajlik – mondta el Korencsi. Bemutatta az OECD szabályrendszerét, az alapelvek fő céljait sorolva, amelyek a társaságirányítás keretrendszerének értékeléséhez és fejlesztéséhez szükségesek. A társaságirányítási keretrendszereknek lehetővé kell tenniük a vállalat, a részvényesei és az érdekelt felei közötti párbeszédet, mindezek a bizalom, integritás, hatékonyság és stabilitás együttesében kell működjenek – hangsúlyozta. Ezen keretrendszerek bevezetése evolutív folyamat volt, kezdetben nem volt egyértelmű, hogy a tagállamok fenntarthatósága és ellenállóképes működése miért fontos egy vállalat szempontjából. A fenntarthatóság és ellenállóképesség azonban ma már megkerülhetetlen központi eleme a vállalati stratégiáknak, enélkül a jövő gazdasága nem elképzelhető – mondta el.

 

A felülvizsgált alapelvek fő céljai

Segítenek a vállalatoknak a tőkepiacról való forráshoz jutásban, ezáltal elősegítik a befektetéseket, az innovációt és a termelékenység növekedését, valamint előmozdítják a gazdaság szélesebb körű dinamikáját – hangzott el. Emellett keretet adnak a befektetők védelméhez, ami magába foglalja a befektetett megtakarításokkal rendelkező háztartásokat is. Ugyanakkor elősegítik a vállalatok fenntarthatóságát és kedvezőtlen hatásokkal szembeni ellenálló képességét. Ez hozzájárul a szélesebb értelemben vett gazdaság fenntarthatóságához és ellenállóképességének növeléséhez.

„A fenntarthatóság és ellenállóképesség ma már megkerülhetetlen központi eleme a vállalati stratégiáknak.”

A tőkepiac vállalati működése

A vállalatoknak központi szerepe van a gazdaságban, ugyanis munkahelyeket teremtenek, hozzájárulnak az innovációhoz, elősegítik a jólétet, illetve alapvető árukat és szolgáltatásokat biztosítanak. A globális tőkepiac előnyeit tekintve Korencsi elmondta, ha hosszú távra szóló „türelmes” tőkét akarnak magukhoz vonzani, akkor a vállalatirányítási keretrendszereknek hitelesnek, országhatáron belül és kívül egyaránt közérthetőnek kell lenniük, továbbá igazodniuk kell a nemzetközileg elfogadott alapelvekhez.

 

Mérhetőség, szabályozottság

Az előadó elmondta, a vállalat nyilvánosan kitűzött fenntarthatósági célja esetén a közzétételi keretrendszernek biztosítania kell, hogy rendszeresen megbízható mérőszámokat hozzanak nyilvánosságra, hogy a befektetők ezáltal meg tudják ítélni a hitelességet és a bejelentett cél felé tett előrehaladást. Hozzátette, a fenntarthatósági vonatkozású információk mérésére és közlésére ugyanolyan mértékű szigort kell alkalmazni, mint amit a pénzügyi információk mérésére és közlésére alkalmaznak.

Shopping Cart